Uppblåsbar Hinderbana. Vi kallar den ”MEGAtrack”.

Uppblåsbar hinderbana i upp till 20 delar, totalt har vi ca 200 m

Uppblåsbar Hinderbana i alla möjliga format

En aktivitet som har blivit närapå självskriven på barn och ungdomsevent är uppblåsbara hinderbanor i olika format. Anledningen till deras popularitet är att de är så mångsidiga och för att dem på ett säkert sätt med bra genomströmning sväljer många barn samtidigt. Inför 2018 gick vi lite bananas och köpte MEGA-hinderbana på ca 120 m i 15 delar. 2019 kunde vi inte motstå att köpa ytterligare delar vilket innebär att vi nu har ca 200 m med fantastiskt rolig hinderbana. Ni kan se designbilder på hur delarna kommer se ut och även känslan av färgerna.

2018 var första året Didgeridoo var aktivitetsleverantör till Stadium Sports Camps s k ”Activity town”. Det har tagit oss många år att få chansen och vi älskade att leverera. För detta arrangemang köpte vi in en ny drygt 120 m lång hinderbana som blev omåttligt populär, en succé. Förutom denna gigant hade vi en Virtual Reality (VR) station, 3 st häftiga RaceRoom racingsimulatorer, en skyttesimulator, nattduellen, Wrecking ball och sumobrottning. Varenda dag under fyra veckor i Norrköping och två veckor i Halmstad satte vi ett leende på ca 7 000 barn, inga problem!

Megatrack

Megatrack är ett samlingsnamn för denna modell av hinderbana. Vi är några bolag som alla köpt en viss längd (Didgeridoo har köpt 200 m) för att kunna erbjuda våra kunder flexibilitet och ännu längre hinderbanor. Tillsammans får vi ihos ca 400 m hinderbana där vår del utgör den längsta. Megatrack följer standarden: SS-EN_14960_2013. Förutom att vår Jättehinderbana är ruggigt snygg så ser vi detta ser vi som en av våra viktigaste argument, tulla inte på säkerheten.

Vi har ytterligare tillgängliga uppblåsbara hinderbanor i olika längder och format beroende på hur platsen ser ut, hur mycket folk som förväntas till evenemanget och såklart även hur budgeten ser ut. Vi rekommenderar alltid att variera utbudet av aktiviteter på evenemanget, och ser detta som en av våra styrkor, men som bra bas så finns väldigt ofta en hinderbana med i förslaget/offerten.

Plats för vepor / Banderoller

Det finns utmed hinderbanan flera platser förberedda för annonser. Ovanför rutschkanorna och utmed sidorna.

UPpblåsbar Hinderbana megatrackmed Didgeridoo dekaler
Uppblåsbar hinderbana uppbokad till Stadium Sports Camp
Hinderbana uppblåsbar till Stadium Sports camp med möjlighet att sätta dekal på sidan

Vanliga frågor

Kan vi ha egen personal?

Ja, absolut!
Det alltid skall finnas någon som har uppsikt över varje uppblåsbar aktivitet. Viktigast att tänka på är att barnen inte klättrar på sidorna, men även att det inte är för många i samtidigt.

Vad händer om vädret blir dåligt?

Uppblåsbara aktiviteter får enligt konsumentverkets riktlinjer inte användas vid regn eller vind över 8 m/s. Vi följer dessa riktlinjer.

Uppblåsbar hinderbana

Uppblåsbara hinderbanor går bra att ställa utomhus eller inomhus. Normalt behövs dock en takhöjd på ca 5-6 m om den ska stå inne. Denna modell är extremt flexibel och går att svänga två gånger.

Tid

Normalt ingår 4 h aktiv tid för eventet. Vi är dock inte benhårda så tveka inte på att fråga så kommer vi säkerligen överens

Strömbehov

Varje del av hinderbanan drivs av en fläkt som kräver ca 1100 W. Detta innebär att man kan ha ca 6-9 delar på 16 amp 3-fas.

Pris

Under 25 m: 17 500 kr + moms

30-40 m: 675 kr/m + moms

45 – 65 m: 650 kr/m + moms

70 – 100 m: 625 kr/m + moms

130 – 200 m: Hör av dig!

Transport, rigg/riv

Till priset tillkommer kostnader för personal vid aktivitet (valfritt), transport till och från event, tid för montering och rivning.

event-aktivitet-festivaler-kickoff-folder
Pdf - Publika eventFörslag på aktiviteter för event

Referenser

  • Måste bara säga att Ridsportens Dag i Oskarshamn blev en succé, mycket tack vare er och Oskar, förstås!
    Jag har fått några förfrågningar om Didgeridoo och gett ut telefonnummer och webbadress, så jag hoppas du får ut nåt bra av det också.
    Kan meddela att Oskar skötte sig exemplariskt och tog Ridborgarmärket innan han åkte hem, och det gillades av tjejerna kan jag lova. Bild finns på min FB så du kommer åt den om du vill se =)
    Hoppas vi kan ha nåt mer samarbete vid nåt annat tillfälle.
    Hanna B Ridsportens dag i Oskarshamn
  • Hej Christopher! Hoppas att allt är bra med dig! Tänkte bara passa på att tacka för två fantastiska somrar ihop och hoppas att ni får många fler, du och Emma J

    Det har känts superskönt att kunna ha en så seriös partner och vi har alltid fått hjälp när det behövts! Tjejerna på AT har även berömt Daniel och hans kollega Juha som varit här och riggat/riggat ner i sommar. De har varit supertrevliga och hjälpsamma!

    Nu blir det ju Emma som tar över helt och hållet framåt, då vi går på semester snart och därefter gör jag mina sista dagar, så ha det fantastiskt så kanske vi springer på varandra i något annat sammanhang!

    Kim K Stadium Sports Camp Halmstad
  • Skolavslutningen gick verkligen superbra!

    En helt ny grej för oss och vi hade ingen aning om hur det skulle locka ungdomar eller ej. Men de kom, vi räknar med 600 besökare vilket vi är supernöjda med! Nu ska vi bara sälja in det till våra kollegor och politiker runt om i kommunen så att det blir en fortsättning 😉

    Hoppas killarna från er också var nöjda med kvällen!

    Josephina H Informatör, Höganäs kommun
  • Ville bara passa på att tacka och skryta lite om de killarna som kom och fixade upp hinderbanan. Så himla trevliga och tillmötesgående! Är verkligen supernöjd och tacksam! Allt gott!! Hälsningar Märta 

    Märta Svenska kyrkan, Kalmar
  • Tusen tack för bra support och fantastiskt bra aktiviteter i Lördags!

    Hinderbanan var superpoppis.

    Det kom ca 2000 besökare i lördags! Långt över vad vi förväntat oss, detta gjorde att vi hade låånga köer till framförallt hinderbanan och vattenbollarna! Superkul med så bra uppslutning. Hör definitivt av mig om vi kör något liknande nästa år!

    Önskar er en fin sommar.

    Hanna Xylem
  • TACK TACK TACK för all hjälp! Vi är alla mer än nöjda, hade verkligen superkul!

    //angelica

    Angelica H Rådgivare Länsförsäkringar, Kalmar
  • Hej!
    Det var ett mycket lyckat event!
    Tack så hemskt mycket blev skitbra! 🙂
    Mvh Emil och Theo

    Emil och Teo Framtidsföreningen, Jönköping
  • Tack för ett bra koncept till Eventet. Mycket positivt från besökarna om aktiviteterna som vi har beställt från dig. Hoppas att vi kan återkomma till nästa event som vi kommer att arrangera för våra ungdomar.
    Mvh Tommy Mattsson
    Tommy M Fritidsledare, Norrköpings kommun
  • Vi hade mycket trevligt i fredags och tackar för det du bidrog med för att göra festen lite extra rolig. Vi kommer definitivt att höra av oss igen om vi har fler event på gång. Ha det fint. Hälsningar Erika

    Erika D GBJ Bygg, Växjö
  • Det var så bra i lördags! Dina grabbar var toppen!  Bästa året!

    Michelle M Socionom, Norrköpings kommun
Andra förslag på aktiviteter
  • mobil Curling
    mobil Curling
    Enskilda publika aktiviteter Förgyll firmafesten
  • Strike’a’light
    Strike’a’light
    Barn o ungdomsevent Enskilda publika aktiviteter Förgyll firmafesten
  • Nattduellen
    Nattduellen
    Barn o ungdomsevent Enskilda publika aktiviteter Förgyll firmafesten
  • Jättenintendo 8-bit
    Jättenintendo 8-bit
    Barn o ungdomsevent Enskilda publika aktiviteter Förgyll firmafesten
Kontakta oss

Vi är inte här just nu men skicka ett meddelande så svarar vi fortast möjligt.

Oläsligt? Ladda ny text. captcha txt